Protest: czekamy na Edwarda Snowdena

02Sty14

snowden

3 stycznia odbędzie się międzynarodowa kampania wsparcia dla Edwarda Snowdena (fb). Na lotniskach całego świata będziemy czekać na przylotach, z kartkami w dłoniach, jakby Ed miał się lada chwila pojawić.

Oczywiście, Edward się nie pojawi. Snowden jest de facto uwięziony w Rosji. Stany Zjednoczone unieważniły jego paszport, a opuszczenie granic Rosji oznacza dla Snowdena ekstradycję i perspektywę wyroku 30 lat więzienia w najlepszym wypadku.

Edward Snowden jest bohaterem. Dzięki informacjom Snowdena dowiedzieliśmy, jak porażająca jest skala inwigilacji mieszkańców Ziemi. Jeszcze rok temu osoba twierdząca że jest inwigilowana przez służby posądzana byłaby o paranoję i manię prześladowczą. Dziś wiemy, że tajne służby zbierają i analizują wszystkie informacje o nas: nasze rozmowy telefoniczne i sms-y, nasze emaile i czaty, nasze kontakty w sieciach społecznościowych i komentarze na forach, nasze zakupy i transakcje finansowe, a także jakie czytamy książki i jakiej słuchamy muzyki. Gdzie i z kim przebywamy w każdej chwili naszego życia.

Snowden ujawnił bezprecedensowy i konsekwentny atak na wolność słowa, prawo do prywatności, tajemnicę korespondencji. Na podstawowe prawa człowieka.

Ale przecież nie tylko o prawa człowieka tu chodzi. Snowden ujawnił także, że dane te są wykorzystywane w celach politycznych i ekonomicznych. Wiemy, że zbierane przez służby USA i czterech innych krajów dane są wykorzystywane do ataku na zagraniczne firmy, jak było w przypadku firmy Petrobras. Wiemy, że podsłuchiwano europejskich polityków, jak było w przypadku Angeli Merkel.

Odpowiedź cywilizowanego świata trudno uznać za satysfakcjonującą. Owszem, skupiliśmy się na telefonie pani kanclerz, i USA obiecały że już więcej pani kanclerz podsłuchiwać nie będą. Czy podsłuchiwanie pozostałych 500 milionów obywateli Unii Europejskiej jest mniejszym problemem? Dla polskiego rządu problem jakby nie istniał. Minister Sikorski z prośby Edwarda Snowdena o azyl robił sobie skandaliczne podśmiechujki. Słaba odpowiedź. Ja oczekiwałbym, że w takiej sytuacji rząd przed wszystkim pomoże obywatelom, w tym firmom prowadzącym interesy za granicą, w jaki sposób chronić się przed podsłuchami. Nic takiego się nie stało. W zamian daliśmy „słowiański odpór” ściganemu, osamotnionemu bohaterowi:

Świat odwrócił się od Snowdena. A ten ma coraz mniej czasu: jego azyl w Rosji wygasa w sierpniu 2014, i będzie musiał on znaleźć nowy dom. Byłoby dobrze, gdyby tym bezpiecznym domem mogła stać się Polska.

Ja będę czekał na lotnisku Chopina od godziny 14. Serdecznie zapraszam do udziału – będzie mi miło, jeśli ktoś przyjdzie poczekać razem ze mną.

Reklamy


No Responses Yet to “Protest: czekamy na Edwarda Snowdena”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: