Uchodźca musi mieć adres zamieszkania

17Sty14

Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Panoptykon wystosowały listę 100 pytań do rządu dotyczących inwigilacji polskich obywateli. Wśród tych pytań kilka dotyczyło wniosku Edwarda Snowdena o azyl polityczny w Polsce. Radek Sikorski z Dondaldem Tuskiem cieszyli się jak dzieci, że daliśmy Snowdenowi „słowiański odpór”. Dziś wiemy już w jaki sposób. Otóż domagaliśmy się od Snowdena podania adresu zamieszkania. Przypomnijmy: w chwili gdy koczował w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo. Polecam lekturę całości odpowiedzi MSZ. Jest kilka smakowitych kawałków, np. tych w których MSZ wprost mówi że nie podejmowało i nie będzie podejmować działań zmierzających do sprawdzenia skali, zakresu i legalności szpiegowania polskich obywateli. W sumie to zrozumiałe: jak by się sprawdziło, to trzeba by coś z tym zrobić. To już lepiej działać sprawdzoną metodą „słowiańskiego odporu”:

W dniu 2 lipca 2013 r. do Ambasady RP w Moskwie wpłynął wniosek (faks) podpisany imieniem i nazwiskiem pana Edwarda Josepha Snowdena (datowany na 30 czerwca 2013 r.) o udzielenie azylu politycznego w Polsce.
Wniosek pana E. J. Snowdena był niekompletny (brak adresu wnioskodawcy) i został przekazany za pismem z dnia 4 lipca 2013 r., wraz z wezwaniem do usunięcia braków formalnych, do właściwego urzędu tj. Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców (UdSC), celem rozpatrzenia sprawy.
W dniu 29 lipca 2013 r. do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Moskwie wpłynęło pismo UdSC z prośbą o udostępnienie adresu p. E. J. Snowdena i wyjaśnieniem, iż adres jest niezbędny do nawiązania kontaktu z ww. cudzoziemcem i ustosunkowaniem się przez organ do jego wniosku. Jednocześnie UdSC wskazał, iż w przypadku, gdy wnoszący podanie nie wskaże swojego adresu i nie ma możliwości ustalenia tego adresu na podstawie posiadanych danych, podanie pozostawia się bez rozpoznania. W dniu 30 lipca 2013 r. Wydział Konsularny Ambasady RP w Moskwie przesłał do UdSC pismo informujące, że nie posiada adresu ww. cudzoziemca.

Reklamy


One Response to “Uchodźca musi mieć adres zamieszkania”


  1. 1 Edukator Medialny » EduLinkLog #3

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: